> Indikácie/Liečebné pobyty > 

Onkologické choroby


Lymfedém

Čo je to lymfedém


Ste po operácii prsníka, rana je zahojená a cítite sa dobre. Jedného dňa si všimnete opuch končatity na operovanej strane hrudníka, ktorý môže byť sprevádzaný pocitom napätia a tlaku. Po pretrvávajúcich ťažkostiach navštívite lekára, ktorý Vám diagnostikuje lymfatický opuch – lymfedém.

Každá pacientka, operovaná na nádor prsníka, by mala byť vopred informovaná o možnosti výskytu tejto komplikácie. Vyskytuje sa u 8 % žien po operácii prsníka. Vzniká dôsledkom poruchy odtoku v lymfatickom systéme. Príčinou sekundárneho (t. zn. druhotného) lymfedému u rakoviny prsníka je prerušenie lymfatických ciest, spôsobených odstraňovaním lymfatických uzlín pod pazuchou alebo ich ožarovaním.

Výskyt závisí od rozsahu operačného zákroku, od vytvorenia fibrotických zmien v podkoží (zhrubnutie spojivového tkaniva) po ožiarení, od individuálnych interakcií lymfatických ciev, od spojení lymfatických teritórií a od pooperačných komplikácií. Týmto sa dá vysvetliť, že lymfatický opuch hornej končatiny sa prejaví u niektorých pacientiek už o niekoľko mesiacov po operácii, u niektorých až po rokoch, alebo sa vôbec nevytvorí. 54% všetkých druhotných opuchov vzniká v prvom roku po operácii alebo po ožiarení. Ostatné sa môžu objaviť až v neskorších rokoch.

Sekundárne (t.j. druhotné) zhubné lymfatické opuchy vznikajú dôsledkom progresie základného ochorenia (poškodenie lymfatických ciev nádorovým tkanivom alebo metastázami). Rozlíšenie medzi zhubným (maligným) a nezhubným (benigným) typom lymfedému je v rukách lekára.

Dôležitá je skorá diagnostika a liečba. Starostlivosť o pacienta patrí do rúk odborníkov viacerých medicínskych odborov (t.zn. je interdisciplinárna).

Prevencia


Mnohé rady smerujúce k prevencii vzniku lymfedému sú totožné s odporúčaniami, ktoré sa týkajú už vyvinutého lymfedému, avšak pre ich význam ich tu predkladáme.
Cieľom je zabrániť poškodeniu zvyšných lymfatických ciev a udržať tvorbu lymfatickej tekutiny na čo najnižšej úrovni.
Treba sa vyvarovať poraneniam, pretože môžu viesť k poškodeniu lymfatických ciev alebo k tvorbe krvných podliatín, ktoré zvyšujú hromadenie lymfy v tkanivách. Pozor treba dávať najmä pri kuchynských prácach a šití, pri práci v záhrade. Pozor na uštipnutie hmyzom a pozor pri manikúre. Vyvarovať sa treba odberu krvi, injekciám a infúziam na končatine na operovanej strane hrudníka. Neodporúča sa meranie tlaku a ani akupunktúra na postihnutej končatine.

Ženy po operácii prsníka by mali dbať na to, aby horná končatina na postihnutej strane nebola príliš namáhaná dlhotrvajúcimi jednostrannými pohybmi (umývanie okien, prášenie kobercov, písanie na stroji, žehlenie). Treba sa vyvarovať noseniu ťažkých nákupných tašiek, kufrov a batožín. Neodporúča sa ani namáhavé športovanie. Vhodné je liečebné plávanie a liečebná gymnastika.
Pri dlhotrvajúcej polohe končatiny v zvislej polohe (sedenie v aute, pri televízii) je vhodné polohu končatiny meniť, alebo ju podkladať vo vyššej polohe mäkkou podložkou. Nepoužívať klasické masáže. Zvýšeným prekrvením tkaniva sa zvyšuje tvorba lymfy. Okrem toho je tu nebezpečenstvo poškodenia ciev.
Treba sa vyvovarovať prehriatiu a podchladeniu organizmu !
Pozor na nadmernú hmotnosť! Tuk a lymfa sa neznášajú.

LIEČBA


Môže byť chirurgická alebo konzervatívna.

K chirurgickej liečbe sa pristupuje v ojedinelých prípadoch. Zameriava sa na radikálne odstránenenie opuchnutého tkaniva z postihnutej končatiny, alebo sa zakladajú spojky medzi lymfatickým a žilovým systémom. Nemá dolhotrvajúci efekt. Základom liečby lymfedému je liečba konzervatívna, ktorá sa používa v 98% prípadov. Táto liečba je dlhodobá. V našej príručke sa venujeme liečbe konzervatívnej, pozostávajúcej z dvoch etáp, ktoré na seba nadväzujú. Prvá etapa spočíva v liečbe na rehabilitačnom oddelení, alebo pri lôžku pacienta, kde pacient absolvuje manuálnu lymfodrenáž, prístrojovú kompresiu, bandážovanie a cvičenie. Druhou etapou je liečba v domácich podmienkach. Pacient musí nosiť stále kompresívnu pomôcku (elastický rukávnik, alebo bez nej). Musí doma pravidelne cvičiť podľa pokynov rehabilitačného pracovníka a lekára. Robí si sám manuálnu lymfodrenáž alebo mu ju robia príbuzní podľa inštruktáže. Základným predpokladom úspešnej liečby je aktívna spolupráca chorého. Pacient si musí byť vedomý, že úspech liečby je aj v jeho rukách a závisí od dodržiavania pokynov a odporúčaní lekára.

V súčasnosti spočíva prvá etapa zo štyroch základných častí:

1. Manuálna, čiže ručná lymfodrenáž

Je základom liečby lymfatických opuchov. Jej cieľom je podpora a posilnenie pôvodnej vstrebávacej a transportnej funkcie lymfatickej sústavy. Hlavným princípom tejto masáže je vyvíjanie jemného tlaku na kožu a podkožie. Vykonávať túto špeciálnu masáž môže len odborný rehabilitačný pracovník na odporúčanie a za pravidelnej kontroly odborného lekára.

2. Prístrojová kompresívna liečba

Prístrojom sa vháňa vzduch do viackomorovej manžety. Čím viac komôr má prístroj, tým je účinnejší. Jedná sa o mechanickú lymfodrenáž. Tlaková vlna vytláča lymfatickú tekutinu z chorej končatiny do príslušnej časti hrudníka. Každej prístrojovej kompresii musí predchádzať manuálna lymfodrenáž, aby sa aktivovali lymfatické cievy v zdravých okrskoch a nedošlo k poškodeniu chlopní lymfatických ciev. Je liečbou podpornou.

3. Cvičenie

Cviky sú zamerané proti opuchu končatiny, aktivujú svalovú a kĺbnu pumpu a tým napomáhajú návratu lymfy a žilovej krvi. Cvičí sa so zabandážovanou končatinou.

4. Kompresívna bandáž

Ide o kombináciu elastického (krátkoťažného) obvínadla s elastickou podložkou. Na bandáž sa používajú obvinadlá buď pevné, alebo s krátkou rozťažiteľnosťou. Počas noci a odpočinku, keď je končatina v kľude, obvínadlo vyvíja len nízky tlak a preto nebráni prekrveniu. Pri svalovej práci, alebo cvičení sval naráža na odpor obvínadla a to svojou malou rozťažiteľnosťou pomáha vytláčať lymfatickú tekutinu z končatiny. Po ukončení liečby na rehabilitačnom oddelení a po dosiahnutí určitého objemu končatiny musí pacient nosiť návlek (elastický rukávnik) na hornej končatine. Dôležité je, aby si pacient uvedomil, že lymfatický opuch je celoživotné ochorenie a bez nosenia kompresívnych pomôcok by sa lymfa naďalej hromadila a tým ba sa ochorenie zhoršovalo. Kompresívne pomôcky by nemali vyvolávať alergickú reakciu. Musia byť pohodlné. Pacient má nárok zo zdravotného poistenia na predpis 1 kusu kompresívnej pomôcky raz za 6 mesiacov. Ku konzervatívnej liečbe patrí aj medikamentózna liečba, to znamená liečba liekmi.

Medikamentózna liečba.

Lieky, používané pri liečbe lymfedémov, majú podporný charakter a pacient musí byť pod kontrolou lekára. Treba vedieť, že používanie diuretík (liekov na odvodnenie) je prísne zakázané. Tieto lieky riešia len odvodnenie končatiny. Lymfa, bohatá na bielkoviny, sa zahusťuje, jej odtok sa sťažuje a opuch končatiny sa zhoršuje. Lieky potrebné na liečbu lymfedému predpisuje lekár. Treba ich užívať tak dlho a v takej dávke, ako je odporučené. Pri predpísaní iných liekov u iného lekára je nutné tieto skutočnosti oznámiť.

Text bol prevzatý zo stránok Slovenskej ligy proti rakovine


Autor/zdroj: Redakcia