> Indikácie/Liečebné pobyty > 

Kožné/Dermatologické choroby (psoriáza, ekzémy)


Psoriáza (lupienka)

Psoriáza a ekzémy patria medzi najčastejšie kožné choroby.  V strednej Európe ňou trpia asi dve percentá populácie. Podľa posledných štatistických údajov sa lupienka u nás vyskytuje asi u troch percent populácie, ženy aj muži sú postihnutí zhruba rovnako. Ak niekto zdedí gén k tejto kožnej chorobe, môže ju nečakane spustiť napríklad ťažká infekčná choroba, úraz alebo veľký stres.

Ak má jeden z rodičov psoriázu, je asi 30-percentná pravdepodobnosť, že sa vyskytne aj u potomkov, pri postihnutí oboch rodičov je pravdepodobnosť už 60- až 70-percentná.

Psoriázou trpia ľudia, ktorí majú poškodený imunitný systém. Ich organizmus produkuje v pokožke bunky oveľa rýchlejšie ako zdravý organizmus, čím dochádza k nahromadeniu starých vrstiev kože, jej vysúšaniu a zápalu.
Charakterizujú ju suché šupinaté sčervenané guľaté alebo prstencové škvrny.

Sú rôzne typy psoriázy - od jednotlivých drobných bodiek a zvláštne chorobne zmenených nechtov (akoby s drobnými preliačeniami) až po veľmi výrazné „mapy“ na koži či chorobou napadnuté kĺby.
Najčastejšie sa vyskytuje na lakťoch, kolenách, nohách a na trupe, ale môže byť aj na slabinách, v podpaží, na pohlavných orgánoch prípadne zasiahne aj nechty alebo vlasovú časť hlavy.

Stav psoriatikovej choroby sa môže zlepšiť nielen užívaním vhodných preparátov na kožu, ale niekedy aj zmenou životosprávy. Rôzne lieky, masti a roztoky obyčajne dočasne uľavia pacientovi pri niektorých príznakoch, ale ho nevyliečia. V niektorých ťažších prípadoch lekári ordinujú kortikosteroidné masti, ktoré však prinášajú množstvo vedľajších negatívnych účinkov a treba ich používať skutočne s rozvahou.

Liečba psoriázy sa v podstate odvíja od klinického štádia - viditeľných prejavov ochorenia. Okrem tzv. základnej liečby, existujú možnosti doplnkovej liečby - kúpeľné pobyty, autogénny tréning, rôzne diétne schémy, prímorská liečba, alternatívne metódy. Veľmi dôležité je používanie špeciálnych prístrojov na tzv. fototerapiu alebo svetloterapiu.

U niekoho sú prejavy psoriázy prítomné po celý život, iný má to šťastie, že sa choroba po prvých preliečených prejavoch alebo absolvovanej kúpeľnej liečbe takpovediac stratila.

Psoriatik by sa mal vyhnúť nerozumným diétam, alkoholickým nápojom, a najmä zvýšenému stresu.


Autor/zdroj: Redakcia