> Indikácie/Liečebné pobyty > 

Choroby/poruchy pohybového ústrojenstva (kĺby, chrbtica)


Osteoporóza

Základná charakteristika osteoporózy

Osteoporóza - spoločensky najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu, je v súvislosti s výrazným nárastom a obrovskými nákladmi na diagnostiku a liečbu významným celosvetovým medicínskym a spoločenským problémom. Týmto najrozšírenejším ochorením kostného tkaniva trpí približne každá tretia žena nad 50 rokov a každý šiesty muž. Osteoporóza spôsobuje, že kosti sa stávajú krehkými a pórovitými, so sklonom k zlomeninám. Hovorí sa jej tiež "tichá choroba", pretože sa vyvíja a napreduje bez zjavných príznakov aj niekoľko desiatok rokov. Pri osteoporóze sa objavujú bolesti chrbta, zníženie výšky, problémy s pohybom, ťažkosti pri chôdzi, stúpaní po schodoch, ale i pri dlhšom státí či sedení. Najzávažnejším zdravotným dôsledkom osteoporózy sú zlomeniny.

Príčiny

Osteoporóza je ochorenie kostnej látkovej premeny, pri ktorom dochádza k úbytku kostného tkaniva a zmene mikroštruktúry kosti. Postihnutá kosť sav prípade osteoporózy stane menej odolná voči mechanickým vplyvom (tlaku, ťahu, šmyku a skrúteniu) klesá jej pružnosť a pevnosť, v dôsledku čoho sa zvyšuje riziko zlomenín.

Kosti majú v organizme podpornú funkciu. Napomáhajú dynamickej činnosti , ale predovšetkým sú aktívnym orgánom látkovej premeny. Kostné tkanivo podlieha neustálej prestavbe, ktorej napomáhajú dva druhy kostných buniek:

  • OSTEOKLASTY - odburávajú kostné tkanivo, ktoré je už staré
  • OSTEOBLASTY - vytvárajú nové kostné tkanivo

Činnosť obidvoch typov buniek je u zdravého človeka približne do 35. roka života v rovnováhe. To znamená, že rovnaké množstvo odbúranej kosti sa doplní novovytvorenou zdravou kosťou. Potom odburávanie prevýši novotvorbu a obsah kostného minerálu klesá.

U žien priemerne o 10 % za 10 rokov a u muža o 3 %.

Je zrejmé, že kosť zdravého človeka sa vekom prerieďuje (porotizuje) a stráca vlastnosti zdravej kosti. Výsledkom je zvýšený počet zlomenín vo vyššom veku.

Významnú funkciu pri vzniku osteoporózy má najmä vápnik. Kosti sú v organizme zásobárňou vápnika aj v čase, keď ho je v potrave nedostatočné množstvo alebo pri jeho zvýšenej potrebe v tehotnosti, pri dojčení, pri dlhodobo zvýšenej telesnej námahe. Vápnik je dôležitý nielen na výstavbu kostného tkaniva, ale aj pre prácu svalov, nervov, pre prenos informácií z mimobunkového priestoru do buniek.

Účinky hormónov v cieľových tkanivách, je potrebný pre normálnu zrážanlivosť krvi, pre správne imunitné reakcie a iné pochody v organizme.

Pre organizmus je nepostrádateľná stála normálna hladina vápnika v krvi, pretože jej prudké zníženie alebo zvýšenie ohrozuje pacientov život. Na stabilite hladín kalcia v krvi sa podieľa kosť so svojou vápnikovou zásobárňou.

Látkovú premenu vápnika regulujú hormóny (parathormón, kalcitonín, estrogény, gestagény, androgény) a vitamín D. Tieto hormóny sprevádzajú vápnik na jeho ceste od príjmu v potrave cez vstrebávanie do krvi, transport do kosti až po jeho spätné uvoľnenie z kosti do krvi. Vyhovujúce množstvo vápnika v organizme udržujú obličky a črevo, ktorými sa vápnik vylučuje z organizmu.Vstebávanie vápnika z čriev môže zlepšiť najmä dostatočným prívodom vitamínu D. Človek bežne získava vitamín D dvoma spôsobmi:

  • výraznú väčšinu tvorbou v koži ožiarenej slnkom,
  • malé množstvo potravou

Príznaky osteoartrózy

Najčastejšími príznakmi osteoartrózy sú bolesť pri chôdzi, stuhnutosť pri dlhšej nečinnosti, obmedzená pohyblivosť, citlivosť, zateplenie postihnutých kĺbov a opuch.
K zhoršovaniu symptómov u postihnutého dochádza zvyčajne nenápadne a pomaly. Niekedy možno počuť praskanie a pukanie kĺbov pri pohybe. Ak sú zasiahnuté kolená a bedrá, chôdza sa stáva veľmi bolestivou, pri postihnutí rúk je pre postihnutého bolestivé už aj písanie alebo prenášanie vecí. Ľudia trpiaci osteoartrózou pociťujú stuhnutosť v kĺboch najmä v ranných hodinách alebo ak zotrvajú dlhšie v určitej nezmenenej polohe. Stuhnutosť zvyčajne ustúpi po krátkom cvičení. Kostné výrastky, ktoré sú sprievodným javom osteoartrózy, spôsobujú často deformácie prstov rúk.

Rizikové faktory vzniku osteoporózy

   * neskorší nástup menštruácie
   * ženy, ktoré nerodili
   * predčasný prechod (menopauza) u žien pred 45. rokom
   * operačné odstránenie vaječníkov
   * štíhla postava, blond vlasy, bledá pokožka
   * od detstva nízky príjem mlieka a mliečnych výrobkov v strave
   * nedostatok vitanínu D v strave
   * konzumácia čiernej kávy, cigariet, alkoholu
   * nevyvážena strava s prevahou živočíšnych bielkovín
   * vyhýbanie sa slnku
   * malá telesná aktivita, sedavý spôsob života
   * dlhodobé užívanie liekov podporujúcich vznik osteoporózy (napr. glukokortikoidy, hormóny štítnej žľazy, niektoré lieky pri epilepsií)
   * chronické ochorenia podporujúce vznik osteoporózy (napr. cukrovka, chronické ochorenie pečene, hyperthyreóza)
   * výskyt osteoporózy v rodina

Nesprávne stravovacie návyky
   * znížený prívod vápnika v strave
   * znížený prívod vitamínu D v strave
   * podvýživa
   * zvýšená konzumácia bielkovín a fosfátov
   * zvýšená konzumácia kávy, alkoholu, cigariet
   * zvýšený prívod kuchynskej soli (NaCl)
   * nedostatok vitamínu K a vitamínu C
   * nedostatok vitamínu B6 a vitamínu B12

Prevencia

# denne konzumovať mliečne výrobky a mlieko
# zaradiť do jedálnička brokolicu, orechy, mak, vývary zo zelenej listovej zeleniny a z kostí
# zbaviť sa zlozvykov (cigarety, káva, alkohol)
# pravidelný pohybový režim (cvičenie)
# pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu v každom ročnom období

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy musí byť komplexná, lebo samotný vápnik má proti stratám kostnej hmoty len malý účinok:
1. U žien v období menopauzy, alebo po vyoperovaní vaječníkov prichádza do úvahy liečba hormónom estrogénom, ktorá má aj výhody v zmysle zníženia úmrtnosti na koronárnu chorobu srdca.

2. Dôležitý je zvýšený prívod vápnika, ktorého najfyziologickejším zdrojom je mlieko a mliečne výrobky. Pokiaľ potraviny s obsahom vápnika chorý zle znáša, treba užívať lieky- Calcium, Biomin H, Calcium effervescens

3. Vitamín D- potrebný na vstrebávanie a využitie vápnika v tele

4. Fluoridy - ich indikáciou sú starecké osteoporózy

5. Veľmi dôležitý popri užívaní liekov je aktívny pohyb. Sú to telesné cvičenia s nízkou zaťažovacou intenzitou. Vhodná je napr. rýchla chôdza 1 hodinu 3x týždenne.


Autor/zdroj: Redakcia