> Indikácie/Liečebné pobyty > 

Nervové ochorenia (neuropatie/ischias/Parkinson)


Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba spôsobuje odumieranie nervových buniek v špecifických oblastiach mozgu. Predpokladá sa, že na jej vzniku sa podieľa životné prostredie, dedičnosť, vplyv drog a chemických látok.

Pomenovaná je po jej objaviteľovi, anglickom lekárovi Jamesovi Parkinsonovi, ktorý žil v rokoch 1755 – 1824. Choroba sa prejavuje trasením, stuhnutím, mimovoľnými pohybmi či poruchami koordinácie. Pokojové trasenie sa prejavuje pri 70 percentách postihnutých a je obyčajne prvým dôvodom na identifikáciu ochorenia.

Na začiatku sú tiež zjavné pomalé a nedostatočné pohyby, zriedkavé žmurkanie, zmenšenie písma, vymiznutie tvárovej a spontánnej gestikulácie a tendencia zotrvať dlho v jednej polohe. Nasleduje tuhnutie svalstva a kŕčové bolesti, najmä v krčnej oblasti, čo často vedie k zmene držania tela. Na začiatku môžu byť príznaky veľmi mierne.

Bežné obliekanie a jedenie začínajú trvať dlhšie, postihnutý pôsobí ako lenivý alebo ako pod vplyvom alkoholu. V plne rozvinutom štádiu Parkinsonovu chorobu charakterizuje zhrbená poloha, flegmatický výraz tváre, šúchavá chôdza, spomalené a strnulé pohyby, riedka reč a rytmické trasenie končatín. Mentálna schopnosť je zo začiatku zachovaná, len u menšej časti postihnutých sa rozvíja demencia.
Postihnutí väčšinou trpia depresiami a majú problémy s chôdzou a udržaním rovnováhy. Už pri prvých príznakoch treba navštíviť lekára, aby mohol začať liečbu.

Aj správna výživa môže udržať Parkinsonovu chorobu v obmedzenom rozsahu. Postihnutí by mali jesť veľa čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnnej stravy s miernym množstvom bielkovín a nenasýtených tukov, mali by piť veľa tekutín a, naopak, obmedziť príjem nasýtených živočíšnych tukov a cukrov.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie Parkinsonovou chorobou trpí vyše štyri milióny ľudí, v Európe je to 1,6 milióna a na Slovensku máme asi 9-tisíc diagnostikovaných prípadov. Mnoho prípadov však nie je diagnostikovaných, lebo ľudia aj lekári podceňujú príznaky, prípadne nesprávne ich liečia. Parkinsonova choroba sa nedá vyliečiť, ale dá sa s ňou žiť.

MUDr. ALENA BARTOVÁ, prevzaté z periodika Spoločnej zdravotnej poisťovne


Autor/zdroj: Redakcia